۰۹۱۰۷۶۲۹۰۰۸
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

نکات مهم برای خرید ویلا در شمال کشور

برای خرید ویلا در شمال کشور با ارزیابی‌های دقیقی درباره این منطقه انجام دهید. در اولین قدم باید بدانید که خرید ویلا با اجاره ویلا در شمال دو مقوله کاملاً متفاوت هستند و نکاتی که برای اجاره ویلا راهبردی محسوب می‌شوند، نمی‌توانند برای خرید ویلا هم مفید باشند.

برای خرید ویلا در شمال ابتدا باید به این موضوع فکر کنید که ویلا را برای سکونت همیشگی می‌خواهید یا تنها برخی از روزهای تعطیل سال در ویلا سکونت خواهید داشت؟

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از ویلاهای شمال در دل جنگل قرار دارند و در این منطقه آنتن ‌دهی موبایل بسیار کم است و امکان استفاده از اینترنت را ندارید؛ بنابراین اگر برای اشتغال زایی و کار کردن این خطه را انتخاب کرده‌اید، نباید این نمونه از ویلاها را برای خرید، سکونت و راه اندازی کسب و کار انتخاب کنید.

اگر ویلا را برای گذراندن تعطیلات می‌خواهید، باید به منظره‌ای که روبروی آن قرار دارد توجه ویژه‌ای داشته باشید. ویلاهای جنگلی، ویلا باغ‌ها و ویلاهای ساحلی از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح محسوب می‌شوند.

برای خرید ویلا در شمال نباید عجولانه تصمیم گیری کنید و باید مواردی مانند راه‌های دسترسی به ویلا و امکانات آن را بررسی کنید؛ زیرا اگر بدون دانش کافی و صرفاً به دلیل این که مجذوب محیط ویلا و زیبایی آن شده‌اید دست به خرید بزنید، طولی نمی‌کشد که از انتخابی که داشته‌اید پشیمان شوید؛ اما پس از پایان معامله و عقد قرار دارد بین خریداری و فروشنده، دیگر کار از کار گذشته و نمی‌توانید معامله تمام شده را صرفاً به دلیل این که نظرتان برای خرید تغییر کرده به هم بزنید.

در این زمان است که صاحب ویلای خریداری شده تصمیم به فروش ویلا در شمال می‌گیرد و آگهی فروش را در قسمت‌های مختلف شهر و وب سایت‌های مختلف منتشر می‌کند؛ اما با توجه به این که خرید ویلا ناآگاهانه بوده، مشتری مناسبی برای آن پیدا نمی‌شود و ضرر و زیان زیادی متوجه صاحب جدید ویلا خواهد بود.

اگر نمی‌خواهید درگیر مشکلات این چنینی شوید، همان ابتدا باید تمام نکاتی که برای خرید ویلا ضروری است را لیست کرده و با دقت و حوصله آن‌ها را بررسی کنید. سپس با

آگاهی کامل دست به خرید ویلای دلخواهتان بزنید.

هنگام خرید ویلا نیازها و محدودیت های خود را بررسی کنید

برخی افراد زمانی که برای خرید ویلا یا هر ملک دیگری اقدام می کنند، در مورد شرایط خرید، امکانات و دسترسی های ویلا، قیمت و … تحقیقات گسترده ای انجام می دهند اما مهم ترین مسئله را از یاد می برند. شما ویلا را خریداری می کنید تا بالاخره از آن استفاده ببرید. حال باید قبل از خرید ویلا نیازهای خودتان را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین گزینه را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.
علاوه بر این یک سری محدودیت ها نیز وجود دارد که سبب می شود تا نتوانید هر ویلایی را خریداری کنید. از این رو بهتر است عوامل محدود کننده مانند هزینه های در دسترس را هم مورد بررسی قرار دهید.
هنگامی که برای خرید ویلا اقدام می کنید، باید اول دسته بندی های زیر را مد نظر قرار دهید.
– اگر می خواهید ویلایی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد داشته باشید، باید شهرهایی را که گردشگران زیادتری دارند انتخاب کنید. همچنین نیازی نیست حتماً یک ویلای بسیار بزرگ داشته باشید، اکثر گردشگران اجاره ویلا با هزینه کم و متراژ پایین را بیشتر می پسندند. ویلاهای بسیار بزرگ و خاص، مشتریان خاص خود را دارند که ممکن است برای درآمد زایی چندان به دردتان نخورد.
– اگر در خانواده ای کم جمعیت زندگی می کنید، نیازی نیست از ویلاهای متراژ بالا خرید داشته باشید. یک ویلای جمع و جور با محوطه سازی زیبا، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد تا از آب و هوا و زیبایی های بی نظیر شهرهای شمالی لذت ببرید.
– در صورتی که ویلای خود را برای جشن یا مراسمات مختلف خریداری می کنید یا ممکن است خودتان در این زمینه از آن استفاده کنید، بهتر است ویلایی بزرگ تر به خصوص از نظر وسعت محوطه اطراف آن انتخاب کنید.
روی هم رفته نیاز شما مهم ترین عاملی است که در خرید ویلا باید مورد توجه قرار دهید تا هزینه های خود را بهینه صرف خرید یک ملک با ارزش کنید.

موقعیت جغرافیایی ویلا و همسایگی آن را بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید ویلا در شمال باید به آن توجه داشته باشید، موقعیت جغرافیایی ویلا می‌باشد. برای این که موقعیت ویلای مورد نظر را بررسی کنید، لازم است قبل از خرید آدرس آن را از فروشنده یا املاک دریافت کرده و در محل حاضر شوید.

پس از حضور در محل باید این موضوع را بررسی کنید که ویلا تا مرکز شهر چقدر فاصله دارد. معمولاً ویلاهایی که در قلب جنگل واقع شده‌اند از مرکز شهر و زندگی شهرنشینی فاصله بیشتری نسبت به ویلاهای شهرکی، باغ ویلاها و ویلاهای ساحلی دارند. با وجود این فاصله برای خرید باید مسافت زیادی را طی کنید تا بتوانید به فروشگاه‌های سطح شهر دسترسی داشته باشید.

همچنین در صوتی که نیاز به دریافت خدمات درمانی داشته باشید، در دل جنگل هیچ مرکزی برای فوریت‌های پزشکی در نظر گرفته نشده و باید تا شهر حرکت کنید و به نزدیک‌ترین درمانگاه یا بیمارستان بروید.

با وجود این که موارد ذکر شده تنها دو مورد از معایب ویلاهای جنگلی است، اما هنوز هم افراد زیادی صرفاً به دلیل این که علاقه‌مند هستند از زندگی شهری فاصله بگیرند و در سکوت و آرامش چند صباحی را سپری کنند، نسبت به خرید ویلا در شمال در قلب جنگل‌های همیشه سبز اقدام می‌کنند.

ویلاهای ساحلی دسترسی مناسب‌تری دارند، اما با توجه به این که دریای همیشه خروشان در کنار آن‌ها قرار دارد. روزها زمستانی سرد و تابستان‌های شرجی و مرطوب در انتظار افرادی است که نسبت به خرید ویلای ساحلی در شمال اقدام می‌کنند.

ویلاهای شهرکی در نزدیکی شهر ساخته می‌شوند و تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به دیگر نواحی دارند. با وجود این که این ویلاها دسترسی خوبی به امکانات شهری دارند، اما افراد کمی دست به انتخاب آن‌ها می‌زنند؛ زیرا فردی که از زندگی شهری خداحافظی کرده و برای خرید ویلا در شمال اقدام کرده، نمی‌خواهد در یک شهر کوچک‌تر سکونت داشته باشد.

ساکنین ویلا می‌خواهند پنجره را که باز کردند یا صدای دریا را بشنوند و عظمت آن را تماشا کنند یا صدای پرندگان را بشنوند و درختان سر به فلک کشیده را ببیند. به همین دلیل ویلاهای شهرکی با وجود این که امکانات و قیمت مناسب‌تری نسبت به ویلاهای ساحلی ویلاهای جنگلی دارد، اما باز هم مشتریان خاصی حاضر هستند که این ویلاها را برای سکونت و تفریح انتخاب کنند و بیشتر افراد به خرید ویلای شهرکی در شمال به دید سرمایه گذاری نگاه می‌کنند.

موقعیت جغرافیایی ویلا و همسایگی آن تأثیر زیادی در انتخاب و خرید ویلا دارد؛ بنابراین حتماً شرایط موجود را بررسی کنید و با توجه به ایده آل‌هایی که در ذهنتان دارید نسبت به خرید ویلا اقدام نمایید.

 

قیمت ویلاهای دیگر را در نزدیکی ویلا جویا شوید

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید ویلا در شمال باید به آن توجه داشته باشید قیمت تمام شده ویلا است. اگر ویلا ساخته شده و آماده است، باید از خریدار درباره قیمتی که برای ویلا تعیین کرده و عواملی که در تعیین این قیمت تاثیرگذار بوده است سؤال کنید.

اگر ویلا ساخته نشده و به صورت پیش فروش است نیز قبل از پرداخت هرگونه وجهی باید درباره قیمت تمام شده یا نهایی ویلا از فروشنده یا پیمانکار سؤال کنید و ویلایی را بخرید که از هر نظر ایده آل شما است و با بودجه‌ای که برای خرید ویلا در شمال در نظر گرفته‌اید همخوانی دارد.

برای آگاهی درباره قیمت ویلا می‌توانید به محلی که ویلا در آن واقع شده مراجعه کنید و از همسایگان ویلا قیمت ملک در آن منطقه را جویا شوید. فراموش نکنید که سن بنا و امکانات آن در قیمت ویلا تاثیرگذار هستند و نمی‌توان حتی دو ویلا را که کنار هم قرار دارند هم قیمت در نظر گرفت.

بنابراین صرفاً به دلیل این که همسایگان ویلا قیمت ملک در منطقه را مبالغ مشخصی اعلام کرده‌اند، قیمت ویلا را تخمین نزنید. زیرا ممکن است طراحی داخلی ویلا بسیار لوکس و شکیل باشد و همین امر سبب افزایش قیمت ملک نسبت به املاکی که در همسایگی آن قرار دارند شده باشد.

با این وجود قیمت زمین ساخته نشده را می‌توان با توجه به ویلاهای اطراف تخمین زد و همین موضوع به شما کمک می‌کند تا در بستری امن معامله را انجام دهید و نگرانی کمتری درباره این موضوع که ویلا را گران‌تر از حد معمول به شما واگذار کرده‌اند نداشته باشید.

امکانات ویلا را با ویلاهای همسایه‌اش مقایسه کنید.

برای خرید ویلا در شمال باید امکانات ویلا را با همسایه‌های آن مقایسه کنید. به عنوان مثال اگر ویلایی که قصد خرید آن را دارید بسیار لوکس طراحی شده و فروشنده مبلغ را با توجه به این موضوع مشخص کرده، کافی است سری به ویلاهای لوکسی که در نزدیکی ویلا قرار دارند و از هر لحاظ با ملک مورد نظر شباهت دارند بزنید و قیمت آن‌ها و امکاناتی که دارند را جویا شوید.

اگر یک ویلا دارای چندین پارکینگ سرپوشیده باشد به طبع قیمت بیشتری نسبت به یک ویلا که محلی برای پارک خودرو برای آن در نظر گرفته نشده خواهد داشت. در ویلا باغ‌ها درخت‌هایی که درون باغ قرار دارند و مسیری که تا رسیدن به ساختمان وجود دارد نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

برخی از ویلاها دارای حیاطی سنگ فرش شده هستند و برخی دیگر حیاطی خاکی یا پوشیده از شن دارند، با توجه به این موضوع می‌توانید ویلاهایی را انتخاب کنید که تمیزتر و مرتب‌تر به نظر می‌رسند. شاید تصور کنید که سنگفرش شدن حیاط در محیطی که بافت آن طبیعی است چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، اما این موضوع که چه امکاناتی را برای ویلا می‌پسندید کاملاً به سلیقه شخصی و انتظاراتی که دارید بستگی دارد.

اگر ویلاهای همسایه ویلای مورد نظر را تماشا کنید، حتی از لحاظ ظاهری نیز می‌توانید مقایسه خوبی بین آن‌ها انجام دهید. اگر به ویلاهای با سقف‌های سفالی علاقه‌مند هستید، از بیرون می‌توانید نمای ویلا را مشاهده کنید و آن را با یک ویلا که به صورت مدرن و امروزی طراحی شده مقایسه کنید.
پس از بررسی‌های لازم می‌توانید از همسایه‌ای که ویلای آن سقف سفالی دارد درباره مزایا و معایب انتخاب ویلاهای با این طراحی سؤال کنید و خرید ویلا در شمال را با دقت بیشتری انجام دهید.

قبل از خرید ویلا در شمال، شش دانگ بودن سند ویلا را بررسی کنید

یکی از مواردی که خریداران هنگام خرید ویلا در شمال دقت کمی به آن دارند و پس از قطعی شدن خرید ویلا با مشکلات مربوط به آن مواجه می‌شوند، شش دانگ بودن سند ویلا است.
ویلایی که قصد خرید آن را دارید باید به صورت شش دانگ به نام خریدار سند خورده باشد و هیچ گونه ابهامی در اینباره وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال برخی از املاکی‌ها قرارداد بین خریدار و فروشنده را به صورت قولنامه‌ای تنظیم می‌کنند و ادعا دارند که سند به نام پیمانکار است و پس از اتمام ساخت ویلا فروشنده ویلا را به نام خریدار سند خواهد زد. این موضوع برای ویلاهای شهرکی که به صورت عمده ساخته می‌شوند بیشتر صدق می‌کند.

توجه داشته باشید که خرید ویلایی که ساخت آن تمام نشده و هنوز سند شش دانگ ندارد، تنها باید مبلغ پیش پرداخت را بپرداید و هرگز تا پایان ساخت ویلا و ارائه سند نباید وجه آن را به صورت تمام و کمال پرداخت کنید.

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید ویلا در شمال حتی در صورت سند دار بودن ویلا باید آن را بررسی کنید، این موضوع است که سند ویلا نباید در رهن بانک باشد و هیچ گونه وامی نباید روی آن گرفته شده باشد. عدم توجه به این نکات هنگام خرید ویلا در شمال سبب می‌شود که با وجود این که وجه خرید ویلا را به صورت تمام و کمال پرداخت کرده‌اید نتوانید ویلا را سند بزنید و با مشکلاتی برای سکونت و تملک ویلا مواجه شوید.

 

برای خرید ویلا در شمال تنها به افراد معتبر اعتماد کنید

به عنوان آخرین نکته برای خرید ویلا در شمال باید به این موضوع توجه داشته باشید که خرید و فروش ویلا باید در بنگاه‌های معاملات املاک معتبر انجام شود؛ بنابراین هرگز به صورت توافقی با خریدار سندی را تنظیم نکنید و مبلغی را به وی پرداخت نکنید؛ زیرا تنها در صورتی می‌توانید ویلا را سند بزنید یا مشکلاتی که در این باره رخ داده را حل کنید که یک مرجع معتبر معامله را تنظیم کرده باشد.

اگر برای صرفه جویی در هزینه شخصاً با صاحب ملک وارد معامله شوید، باید ضرر و زیان‌های معامله و عواقب آن را نیز بپذیرید. به عنوان مثال ممکن است سند ویلا مشکل خاصی داشته باشد اما شما به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه متوجه آن نشوید و علیرغم پرداخت وجه نتوانید ویلا را به نام خودتان سند برنید.

از دیگر مشکلات در زمینه خرید و فروش ویلا، قلابی بودن سند یا وام دار بودن آن است. با وجود مشکلات این چنینی خرید ویلا در شمال برای شما به یک پروژه طولانی و بسیار پیچیده تبدیل خواهد شد که هرگز تصورش را نمی‌کرده‌اید.

اگر نمی‌خواهید با مشکلاتی که در سر راه خرید ویلا است درگیر شوید و ویلای دلخواهتان را با قیمت مناسب و در بهترین منطقه از خطه شمال خریداری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از مشاورین املاک پارسین پردیس برای انجام این کار کمک بگیرید.

 

با ما یک گام جلوتر باشید.